/Anne Sütü Nasıl Sağılır? Ne Kadar Süre Saklanır? | Pratik Mutluluk

Anne Sütü Nasıl Sağılır? Ne Kadar Süre Saklanır?

Sütünüzün fazla geldiği durumlarda veya süt kanallarını açmanız gereken durumlarda pompa ile süt sağmak akıllıca olabilir. Peki pompa ile süt sağarken nelere dikkat etmelisiniz? Sağdığınız sütleri nasıl, hangi koşullarda ve ne kadar süreyle saklayabilirsiniz? Detayları yazımızın devamında, keyifli okumalar. 

Anne Sütü Nasıl Sağılır? 

Anne sütü sağmak için gerek fonksiyonel el ile sağılan pompalardan gerek ise hastane tipi otomatik elektrikli pompalardan faydalanabilirsiniz. Önemli olan pompanın başlığını göğsünüze tam olarak yerleştirmek ve hava almasını engellemektir. Bu şekilde tıpkı bebeğiniz emiyormuşçasına yoğun bir performans elde edebilir ve sütünüzü en verimli, en acısız şekilde sağabilirsiniz. Elle manuel olarak kullanılan pompaların en büyük avantajı daha az acı vermesi ve kontrollü bir şekilde sağılabilmesidir. Hastane tipi elektrikli pompaların avantajı ise hiç yorulmadan kolay bir şekilde sütünüzü sağabilmenizdir.

Sütün derin dondurucuda saklanması kadar çözdürülmesi de bir o kadar önemli.

Anne Sütü Nasıl Saklanır? 

Anne sütünü saklarken süt saklama poşetlerinden faydalanabilirsiniz. Vakumlu olan bu poşetler lastiği sayesinde dışarı süt sızdırmaz ve üzerinde bulunan tarih, saat etiketi sayesinde sütü ne zaman sağdığınızı görerek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Etiketin üzerine sütü sağdığınız saat, sütü sağdığınız tarihi bir tükenmez kalem ile yazmayı ihmal etmeyin. Özellikle sütü sağdığınız saat bir o kadar önemli. Çünkü gündüz ve gece anne sütünün içeriği değişmektedir. Gece daha fazla uyku hormonu salgıladığınız için sütünüzün besleyici değeri çok daha yüksek olacaktır. Anne sütünü saklama poşetlerinde, buzdolabında 3 saat, buzlukta 3 ay süreyle saklayabilirsiniz. Sütünüzü benmari usulü ılıtıp uygun dereceye getirdikten sonra bir biberon, şırınga veya kaşık yardımı ile bebeğinizi besleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir