/Bebeklerde Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır? | Pratik Mutluluk

Bebeklerde Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda bebeğiniz bir hayli huzursuz, gece uykuları neredeyse kalmadıysa,  cildinde farklı döküntüler meydana geliyorsa ve kakası da biraz farklı kokuyorsa besin alerjisi sorununu göz ardı etmemenizde fayda var. Detaylı bilgi için yazımızın devamına buyrun, keyifli okumalar.

Bebeğinizde besin alerjisi olup olmadığını anlamanın ideal yollarından biri bebeğinizin cildine dikkat etmektir. Çoğu zaman yeni doğan bebeklerde isilik, kızarıklık, egzama, kuruluk ve döküntü sorunları yaşanabiliyor. Fakat bu sorunlar bebeğinizin hemen hemen tüm vücudunu kapladıysa, bebeğinizin vücudundaki döküntüler bir hayli arttıysa besin alerjisi sorunu yaşaması muhtemel. Peki ama sadece deri kontrolü ile besin alerjisi anlaşılır mı? Elbette hayır. Sıra geldi kakayı incelemeye. Bebeğiniz ne sıklıkla kaka yapıyor, kaka yaptığında mutlaka bezini incelemeyi unutmayın. Bebeğinizin kakası özellikle bir hayli mukuslu, sarı renk yerine yeşil renkte ise yine besin alerjisi olması muhtemel. Tüm bunların yanında bebeğinizde ekstra bir huzursuzluk, ağlama nöbetleri, ekstra gaz sancıları da mevcut ise ve bebeğiniz kolik değilse büyük ihtimal yediğiniz birşey sütünüzden geçerek bebeğinizde alerji yapıyor. Bu arada unutmadan söyleyelim, bebekler emdiklerinde besin alerjisi olabiliyor. Fakat birçok mamanın içeriği de alerjiyi tetikleyebiliyor. Eğer bebeğinizde besin alerjisi olduğunu düşünüyorsanız kullandığınız mamayı değiştirmeyi deneyin. Farklı mama içeriklerine hakim olmayı, içerikleri okumayı unutmayın. Elbette bebek doktoruna götürerek alerji testi yaptırabilir, alerji testinin sonucunda bebeğinizin alerjisi olan gıdaları keşfettikten sonra bu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. İşte en sık görülen besin alerjisi çeşitleri;

  • Süt ve süt ürünleri alerjisi
  • Çikolata alerjisi
  • Tahıllı ürünler alerjisi

Görmüş olduğunuz gibi birbirinden farklı besinlere bebeklerin alerjisi bulunabiliyor. Bunları hem annesi olarak sizler iyi gözlemlemeli, hemde doktorunuz ile birlikte planlı bir şekilde çalışarak bebeğinizin neye alerjisi olduğunu bulmalısınız. Bu oldukça önemli. Bebeğinizin huzurlu bir uyku uyuması, rahat kaka yapması ve derisindeki döküntülerin geçmesi için neye alerjisi olduğunu bulmanız bir hayli önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir