/Kuşburnu Yağı Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? | Pratik Mutluluk

Kuşburnu Yağının Cilt Bakımında Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kuşburnu yağı bilinen en etkili doğal retinollerden biridir. İçerisinde bol miktarda A vitamini bulunan kuşburnu yağını cilt bakımında nasıl kullanabilirim diyorsanız yazımızın devamına buyurun, keyifli okumalar. Doğanın retinolü olarak da bilinen kuşburnu çekirdeği yağını cilt bakımınıza entegre etmek istiyorsanız ilk olarak bilmeniz gereken en önemli şey doğal soğuk sıkım bir kuşburnu çekirdeği yağına sahip olmanız gerektiğidir. Herhangi bir markadan içeriğinde farklı yağlar ve bileşenler ile formülize edilmiş kuşburnu çekirdeği yağı cildinize faydadan çok zarar verecektir. İçerisinde sadece %100 doğal kuşburnu çekirdeği yağı olan soğuk sıkım yağları tercih etmelisiniz. Kuşburnu çekirdeği yağı antioksidan bir yağdır. Yani bakteri üremesini engelleyeceği gibi aynı zamanda cildinizde retinol etkisi yaratarak ince kırışıklıkların görünümünü azaltacaktır. 

Kuşburnu çekirdeği yağını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler 

Kuşburnu çekirdeği yağını kullanırken avcunuzun içerisine 1-2 damla dökerek cildinizin yağ emme kapasitesini test etmelisiniz. 5-6 damla fazla gelebilir. Cildinizin nem ihtiyacına bağlı olarak kuşburnu çekirdeği yağını artırıp azaltabilirsiniz. Avcunuzun içerisine damlattığınız 1-2 damla kuşburnu çekirdeği yağını avuç içinde ısıtarak yüzünüze bastır-çek hareketlerle uygulayın. Bunu yaparken cildinizi temizlediğinizden, toniklediğinizden, üçüncü aşama olarak nemlendirdiğinizden emin olun. Üçüncü aşama olan nemlendirme aşamasında serum niyetine kuşburnu çekirdeği yağını kullanabilirsiniz. Kuşburnu çekirdeği yağı tek başına nemlendirme performans olarak yeterli gelmiyor ise üzerine bir iki damla gül yağı veya doğal nemlendiriciniz ile karıştırarak uygulamayı deneyin. Bir aya kalmadan kuşburnu çekirdeği yağının etkisini gözlemlemiş olacaksınız. İşte bu etkilerden bazıları; 

Kuşburnu çekirdeği yağı lekelerin rengini açarak cildinizde pürüzsüz, aydınlık bir görünüm sağlar. Doğanın retinolü olduğunu belirttiğimiz kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda minik kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Dudak çevresinde oluşmaya başlamış karışıklıklar, göz çevresindeki minik kırışıklıklar bir kaç aya kalmadan açılacak ve çok daha genç bir görünüme kavuşacaksınız. Elbette bahsettiğimiz çukurlaşmış, derinleşmiş karışıklıklar değil. Sadece ince çizgiler üzerinde bu kadar etkilidir. Ayrıca hem kuşburnu çekirdeği yağından hem de doğal yağlardan fayda sağlamak istiyorsanız bir ay aksatmadan düzenli kullanmanız çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir