/Yeni Trend Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır? | Pratik Mutluluk

Son Zamanların Popüler Lezzeti Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır?

Karantina günlerinin vazgeçilmezlerinden sosyal medya özellikle Tik-Tok mecrasında yapılan lezzetler ile gündeme geliyor. Sosyal medyada bir hayrı vakit geçirdiğimiz son zamanlarda dalgona kahvesi de popülerliğini koruyor. Peki dalgona kahvesi nasıl yapılır? Detaylar yazımızda, keyifli okumalar. 

Dalgona Kahvesi Tarifi

Dalgona kahvesi için aslında çok basit 1-2 içerik gerekiyor. Sadece yapım aşamaları sanıldığından biraz daha farklı. İşte malzemeler; 

  • 1 yemek kaşığı granül kahve 
  • 2 yemek kaşığı sıcak su 
  • 1 veya 2 adet küp şeker 
Bu kahveyi soğuk olarakta yapabilirsiniz, yaz günlerinde çok iyi gidecektir.
Bu kahveyi soğuk olarakta yapabilirsiniz, yaz günlerinde çok iyi gidecektir.

Görmüş olduğunuz gibi malzemeler bir hayli basit. Peki ama çok lezzetli görülen yoğun köpüklü dalgona kahvesini yapmak için hangi aşamaları izlememiz gerekiyor? İlk olarak granül kahveyi derin bir çırpma kabına alın. Bu aşamada kabınızın derin olması kahvenin etrafa sıçramaması için çok önemli. Çünkü birazdan kahveyi çırpmaya başlayacağız. Granül kahvenin çözülmesi için mutlaka 2 yemek kaşığı sıcak su kullanın. Soğuksu işe yaramayacaktır. Sıcak su ile çırptığınız kahve köpüğü daha köpüklü ve gösterişli olacaktır. İçerisine zevkinize göre bir veya iki küp şeker atabilir veya küp şeker kullanmayarak meyve şekeri ile tatlandırabilirsiniz. Bal veya pekmezde tatlandırmak için işe yarayacaktır. Yaklaşık iki, üç dakika boyunca çırpıcının hızlı ayarı ile kahvenizi köpürtmeye devam edin. Kahveniz kremamsı bir hal aldığında hazır. Bir bardağın içerisine süt ekleyin. Üzerine çırpmış olduğunuz dalgona köpüğünü yerleştirin. İşte kahveniz içime hazır. Dilerseniz birbirine karıştırarak, dilerseniz üzerindeki köprüğü ayrı sütü ayrı tüketerek lezzetin doruklarına ulaşabilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir